DEVĚT důležitých PRAVD, které byste měli znát:
Nabídka rukopisů dalekosáhle převyšuje poptávku nakladatelství. Konkurence je obrovská. Nakladatelství si mohou vybírat, rozhodují se dlouho (běžně čekáte na odpověď půl roku) a často autory odmítají. Je tak úplně normální, že budete rok i dva obíhat česká nakladatelství a ani po dvou letech stále nebudete mít s nikým uzavřenou smlouvu. Mnoho autorů se tak rozhodne k vydání knihy tzv. vlastním nákladem.
Na vydání knihy vlastním nákladem není nic špatného. Dělávalo se to v minulých stoletích a dělá se to i dnes. Pravdou však zůstává, že většina knih vydaných vlastním nákladem má výrazně nižší kvalitu než knihy vydané českými nakladatelstvími. Proč? Protože jim není věnována stejná péče a pozornost. Vzhledem k velké konkurenci, projdou do nakladatelství jen ty nejlepší knihy.
V nakladatelství se o knihu starají odborníci, kteří vědí, jak musí vypadat obálka, aby se kniha dobře prodávala, jak by mělo vypadat moderní grafické zpracování a grafický design knihy, úroveň jazyka ohlídají korektoři a zkušení jazykoví redaktoři. Zkrátka a dobře, o kvalitu a budoucnost knihy se stará celý tým zkušených lidí. Oproti tomu, když si autor vydává knihu sám, často nemá žádné zkušenosti a na mnoha věcech se snaží ušetřit, což se projeví právě na kvalitě.
Vydat knihu, která se bude skvěle prodávat a nebude ho stát skoro vůbec žádnou práci. Získat spisovatelský úspěch s minimem vlastní námahy. Stát se slavnou a známou spisovatelskou osobností.
Úspěch je vrtkavý a na poli literatury je často roven loterii. Nikdy se nejde spolehnout na to, že kniha bude úspěšná, a to ani tehdy ne, když je skvěle napsaná. Pokud je však kniha skvěle napsaná i výborně udělaná (obálka, grafický design apod.), šance na úspěch v této loterii výrazně roste.
I naprostého literárního génia stojí napsání knihy práci a námahu. Někomu to trvá měsíce a jinému roky. Každý autor přepisuje a předělává. Bez práce, námahy a zkušeností dobrá kniha vzniknout nemůže. Není však nutné, aby vše dělal sám autor. Pokud si autor najme na práci zkušené redaktory, může nejen zvýšit svou šanci na úspěch, ale také se vyhne namáhavé práci. Místo toho, aby se trápil přepisováním, zaplatí si za to, aby se o vznik knížky postarali jiní.
Pokud bude autor prodávat svou knihu na svém webu v malém e-shopu, nikdo se o ní pořádně nedozví a prodeje se budou držet v počtu několika kusů měsíčně. Kromě toho, prodávat svou vlastní knihu = podnikat. Ze zákona v takovém případě musíte mít živnostenský list a stáváte se podnikatelem se všemi povinnostmi, které se k tomu vážou. Jediný prodej, který má však nějaký efekt, je prodej přes existující distribuční sítě, které jsou schopné dostat knihu do kamenných obchodů i do internetových e-shopů. Tyto možnosti mají hlavně a zejména nakladatelství.
Na autorskou práci a příjmy z autorské činnosti nikdo živnostenský list mít nemusí. Tím se myslí například napsání knihy a následně výplata honoráře za takovou knihu. Daňové přiznání samozřejmě autor podávat musí, ale nemusí mít ŽL. Pokud by však sám autor vyrobenou knihu prodával, jedná se už o podnikání a ŽL mít musí. Stejně tak, pokud bude chtít uzavřít smlouvu s distribuční společností o distribuci jeho knihy, musí mít IČO, tedy ŽL. Bez toho nemůže dát knihu do běžné distribuce. (I tak s tím bude mít problémy, protože distribuční společnosti si vybírají, s kým uzavřou smlouvu a autory jednotlivce často odmítají.)
Pokud chce autor mít svůj spisovatelský osud ve vlastních rukou, nechce roky obíhat nakladatelství a být na vydání knihy úplně sám, jedna cesta přece jen existuje. Pokud vás to zajímá, čtěte dál. My takovou nabídku pro vás máme.